Hak holowniczy jest jednym z bardziej przydatnych dodatków do naszych samochodów. Pozwala nam na transport różnych rzeczy które po prostu nie mieszczą się do naszego samochodu, oraz przy okazji pozwala nam zaoszczędzić niemałą sumę pieniędzy. Jednak wiele osób spotyka się z jednym problemem – jak wybrać odpowiedni hak holowniczy? Który hak holowniczy będzie odpowiedni? Na te pytania odpowiedź znajdziecie w tym wpisie.

Hak holowniczy – dwa rodzaje

Hak holowniczy możemy podzielić na dwa rodzaje – hak holowniczy z kulą demontowaną automatycznie, oraz hak holowniczy z kulą przykręcaną śrubami. Czym te dwa rodzaje się różnią? Otóż ten pierwszy – czyli hak holowniczy z kulą demontowaną automatycznie wyróżnia się tym, że demontaż kuli w nim zajmuję kilkanaście sekund – a w przypadku haka holowniczego z kulą przykręcaną śrubami potrzebujemy narzędzi i nieco więcej czasu by tą kulę zdemontować. Jednak też hak holowniczy z kulą demontowaną automatycznie kosztuje nieco więcej – ale moim zdaniem warto jest dopłacić trochę pieniędzy za większy komfort, szczególnie gdy często jeździmy za granicę, ponieważ nie w każdym kraju są takie same przepisy dotyczące haków holowniczych jak u nas.

Hak holowniczy – musi być do konkretnego modelu samochodu

Żeby hak holowniczy mógł być używany w naszym samochodzie, musimy dobrać go idealnie do dokładnej wersji naszego samochodu. Liczą się nawet wersję wyposażeniowe – ponieważ często nawet one różnią się np. zderzakiem. A gdy będzie nieco inna budowa samochodu – to wtedy haka holowniczego nie zamontujemy w ogóle, lub będzie źle dopasowany, co będzie po prostu źle wyglądać i w niektórych przypadkach będzie niebezpieczne.

Hak holowniczy – montaż u profesjonalisty

Zamiast męczyć się samemu z montażem, dużo lepiej jest skorzystać z usług specjalisty, który zamontuje dla nas ten hak holowniczy. Usługa ta nie jest droga, zostawiamy po prostu mechanikowi samochód na krótki czas, wracamy po paru godzinach i odbieramy samochód z zamontowanym już hakiem holowniczy. Taka usługa mieści się raczej w granicach dwustu złotych, co nie jest dużą sumą za profesjonalny montaż oraz pewność, że wszystko będzie dopięte na ostatni guzik.